Basit Güvenlik Önlemleri : Güvenliğe Giriş Güvenlik Önlemleri - İnternette güvenliğimizi nasıl sağlarız Full view

Basit Güvenlik Önlemleri : Güvenliğe Giriş

Çağımızda 3. Şahıs Kişiler
Günümüz de 3. şahıs kişiler artık sayıca artmış durumda.Elbetteki bunu etkileyen etkenler illegal durumları kolaylaştıran veya kolaymış gibi gösteren insanlar be bu insanlara özenen yaşça genç arkadaşlardır.Özellikle günümüzün en çok revaçta olan İllgal yöntemlerinden birisi de internet kullanıcıların şifrelerini bilgilerini almak hatta yaptığınız bazı hatalardan yararlanıp bilgisayarınızı ele geçirmektir.Peki bu insanlardan korunmak için ne yapmalıyız ?

Bazı Basit Önlemler almak mümkün 
Bazı basit önlemler almak aslında zor bişey değil.Lakin şu konuya dikkatinizi çekmeliyim “Benim antivirüsüm var bana hiçbir şey olmaz” demeyin. Günümüz Hackerlerı “Crypt” adı verilen bir bypass yöntemi ile her türlü şifre çalıcı ve virüsü tanınmaz yani antivirüsler tarafından görünmeyek biçime sokabilmektedir.Unutmamalıyız ki en büyük antivirüs beynimizdir.

Bu önlemler nelerdir?
Hepimiz internette zaman geçirmek için oyunlar oynar videolar izler ve günde belki yüzlerce sayfaya girip çıkarız.
Peki bunların bizim için tehdit olduğunu biliyormuyuz ? Hepsi bizi tuzağa düşürmek için yapılmış bazı küçük uygulamalar olabilir bunun garantisini de kimse veremez.Yapmamız gerekenler oynadığımız oyunlar için hile ararken tuzağa düşmemek.

Bunuda her önüne gelen siteden güvenlik onayı almamış sitelerden veri indirmeyerek yapabiliriz.Veya herhangi bir sayfa da ne olduğunu tam olarak bilmediğimiz hiç bir uygulamaya onay vermeyerek.Bunlar basit ama en önemli ayrıntılardır. Herhangi birşey indirmek istediğimizde sitenin güvenini anlamak zor olabilir ama aradığınız şey bir forum sitesindeyse ilk yapmamız gereken konuyu açan kişinin profiline bakmak olmalıdır.

Mesaj sayısı az olan üye profil resmi bulunmayan banlanmış üyelerin açtığı hiçbir konuya rağbet gösterilmemelidir. Veya HTML tabanlı veya başka bir tabanda kurulmuş bir sitenin Java veya tarayıcı Eklentisi
gibi bir uyarı verdiğinde ve onay verdiğinde bunu bir kez daha düşünmeli ve geri çevirmeliyiz.

Gördüğünüz gibi artık güvenliğimizi koruyabilmemiz için gereken tek şey sadece biraz dikkatli olmaktır.

İbrahim YAVUZ

5 Yorumlar

 • Yazınızı baştan sona kadar okudum. Önemli bir konuya değinmişsiniz ve bence gayette başarılı bir konu olmuş. Elinize emeğinize sağlık.

  Cevapla
 • yaptığını kimseye söyleme bu zamanda en kral güvenlik yöntemi 😀

  Cevapla
 • verme sırrını dostuna o da verir dostuna mı neydi öle bişi işte güvenlik 🙂

  Cevapla
 • güvenlık denen şeye ınanmıyorum aga. ben guvenlıyım dıyen adamı karşıma getirinde boyunun ölçüsünü alayım. lütfen biraz daha dıkkat. devir çok karışık. her türlü güvenlık onlemı azcık zorlanarak aşınıyor. onun ıcın bir bilene danışın dıorum

  Cevapla
 • Katılıyorum en büyük antivirüs beynimiz. İnternette dolaşırken önüne gelen her siteye girilmemeli, e-posta ile gelen her adrese girilmemeli.

  Cevapla

Yorum yap