Bowling Tarihçesi Bowling Full view

Bowling Tarihçesi

Bowling salonları; birçok alışveriş merkezinin, oyun salonlarının, dinlenme tesislerinin, eğlence mekânlarının, cafe ve restoranların vazgeçilmez bir parçası haline gelmiştir. Birçoğumuz için bowling, 10 adet kukanın bir topla devrilmeye çalışılması şeklinde oynanan bir oyundur. Bowlingin; eğlenmek, stres atmak hoşça vakit geçirmek gibi amaçlarla oynanması, bowlingi sadece hobi olarak algılamamıza sebep oluyor. Oysa bowling, keyifle oynanan bir oyun olmasının yanı sıra; disiplinli bir çalışma, strateji ve koordinasyon gerektiren bir yarışma spordur.

Bowling

Kaynaklar bowling sporunun tarihinin, M.Ö. 5000’li yıllara kadar uzandığını söylüyor. Mısırda yapılan kazılardan elde edilen bulgular, günümüzde eğlence ve spor amaçlı oynanan, kökleri M.Ö.’ye dayanan bu oyunun başka anlamları olduğunu da gösteriyor. Düzenlenen bowling yarışmalarında, kukaların işlenen günahları, topla devrilen her kukanın da günahlardan arınmayı temsil ettiği söyleniyor. Bu oyunda başarılı olmanın, kilise nazarında günahlardan arınmış olmak anlamını taşıdığı da, bowlingin tarihçesi ile ilgili kaynaklarda yer alıyor.

Günümüzde bowlingin oynanma şekilleri, kuralları ve standartları, Dünya Bowling Federasyonu (WTBA), Uluslararası Bowling Federasyonu (FIQ), Avrupa Bowling Federasyonu (ETBF), tarafından belirlenmektedir. Belirlenen oyun tipleri 9 kuka ve 10 kuka şeklinde iki gruba ayrılmaktadır. Bowling oyununda amaç, faul çizgisinden 1.kukaya kadar olan mesafe olarak adlandırılan lane hatlarının ilerisine yerleştirilmiş kukaları, bowling topu ile devirmeye çalışmaktır.

Ülkemizde 10 adet kuka ile oynanan bowling, Türkiye Bocce Bowling Ve Dart Federasyonu altında faaliyet gösteriyor. 1.2.ve 3. lig kategorileri olan bowling sporu ile ilgili, her yıl Türkiye kupası, ligin en iyileri ve federasyon kupası düzenlenmektedir.

Bowlingi, hoşça vakit geçirdiğimiz bir aktivite olarak algılamanın yanı sıra, kuralları, standartları, prensipleri olan bir spor olarak da algılarsak, hiç kuşkusuz ki geçirdiğimiz zaman daha değerli ve anlamlı olacaktır.

Ataşehir’in en güzel mekanında bowling oynamak için detaylı bilgiyi Wood Cafeden alabilirsiniz.

Yorum yap