Gizli numara kapatma, engelleme. gizli_numara_engelleme Full view

Gizli numara kapatma, engelleme.

Akıllı telefonlarımızın artık nerdeyse bir parçamız haline gelmesiyle birlikte teknolojinin iliklerimize kadar işlemesine müsade etmiş bulunmaktayız. Öyle ki artık her yaştan insanın 7’den 70’e android veya ios işletim sistemine sahip telefonlara geçtiğini görmekteyiz. Durum böyle olunca da insanlar akıllı telefonları yoluyla her konuda pek çok kolaylık bulabiliyor.

Fakat kötü niyetli insanlarında bu konuda da devreye girdiğini görmekteyiz. Özellikle son zamanların modası haline gelmiş telefon üzerinden dolandırıcılık işlemleri korkutucu boyuta ulaşmış durumda. İnsanlar gerek özel numarayla gerekse farklı bilinmeyen numaralarla insanları arayıp bir takım sosyal mühendislik yoluyla insanları kandırıp bankada ki veya ceplerinde ki birikmiş bütün paralara nerdeyse el koyabiliyor.

Bu yüzden arayışa giren insanlar özel numaraların kendilerini aramasını engellemenin yollarını arıyor. Aslında bu doğrultuda operatörlerin sunduğu ve işleme alınması oldukça kolay olan bir yöntem var. İnsanlar bu yöntem ile hiç bir zorluk çekmeden özel numaraların kendilerini aramasını engelleyebiliyor.

Türkiyenin en büyük mobil destek platformu olan maxicep ve avea, turkcell, vodafone gizli numara kapatma ve engelleme konusunda her insanın anlayabileceği dilden bir anlatım kolaylığı sunmuş. Bizde onlardan alıntı alarak sizlere bu kolay yöntemleri anlatmak istedik.

 

Yapmanız gereken tek şey aşağıda sizlere verdiğimiz kodları numara yazma ekranınızdan kodlamak.

 

Avea için engelleme: *253#’ eğer geri açmak isterseniz de #253#’ kodlayıp onay vermek.

Turkcell için engelleme: *253#’ eğer geri açmak isterseniz de #253#’ kodlayıp onay vermek.

 

Vodafone için engelleme durumu biraz farklı sadece bunda mesaj ile işlem yapmamız gerekiyor o kadar: Evvela My Vodafone koduna sahip olamamız gerekiyor. Ardından My Vodafone kodunu yazıp boşluk bırakıp GIZLI KAPAT yazıp 7048’ koduna göndermemiz gerekiyor.

Geri açmak istersekte aynı yöntemi uygulayıp sadece son kısmına gizli kapat yerine GIZLI AC yazıp 7048’ koduna göndermemiz gerekiyor.

 

Maxicep bize bu yöntemi sunduğu için teşekkür ederiz.

 

Kaynak: http://www.maxicep.com/forum/konu/avea-turkcell-vodafone-gizli-numara-kapatma-gizli-numara-engelleme-ozel-numara-kapatma.451042/

Yorum yap