Hac ve İnsan Sevgisi hac-kayitlari-basliyor Full view

Hac ve İnsan Sevgisi

Hac belirli bir zaman dilimi içinde, belirli yerlerin, özel şekilde ziyaret edilmesi anlamına gelir. Hac görevi; ihrama girdikten sonra Arafat’ta vakfe yapmak, Kabe’yi tavaf etmek ve diğer bazı dini görevleri yerine getirerek gerçekleşir. Hac görevini tamamlayan kişiye de “hacı” denir. Kur’an-ı Kerim’de, “Gitmeye gücü yetenlerin Kabe’yi haccetmeleri insanlar üzerinde Allah’ın bir hakkıdır.” Şeklinde buyurulmuştur. Hac görevi her Müslüman’ın yerine getirmesi gereken bir ibadettir. İslam’ın şartlarından beşincisi hac görevinin yerine getirilmesini söyler.
Mukaddes topraklara giden her Müslümanın gayesi; daha önce birbirlerini tanımasalar, aynı dili konuşmasalar ve aynı ırktan olmasalar bile, Allah’a yönelmek, İslam kardeşliğini güçlendirmek ve birbirlerinin dert ve sıkıntılarına çare olarak büyük bir dayanışma ve destek hali yaratmaktır. Hac zorluklar karşısında sabretme alışkanlığı kazandırır. İradeyi güçlendirir. İnsana en zor durumlarında bile kızmaması, öfkelenmemesi ve sabırlı olması gibi alışkanlıklar kazandırır.
hac-kayitlari-basliyor
Fakiriyle zenginiyle mukaddes topraklarda bulunan her birey eşittir. Eşit şartlara ve standartlara sahiptir. Aynı ihram kıyafetlerin içinde maddi kaygıların düşüncesi olmaz. Hac’ta bu kıyafetlerin giyilmesi insanların arasında bir fark olmadığını simgeler. Herkesin birbiriyle eşit olduğu düşüncesini vurgulamaya çalışır. Halkın içinde bulunan her bireyden, krala kadar herkes aynı kıyafetlerin içinde bulunur. Bu orada bulunan insanlara mahşer gününü hatırlatır. Sevgi ve saygı içinde bulunan Müslümanlar; dayanışma, yardımlaşma ve merhamet duygusunun en güzel örneklerini bizlere gösterir. Zaten İslam’ın ibadetten kastı ve insanlara anlatmak istediği de budur. Hac için milyonlarca insanın dünyanın her bir yerinden Allah’a ibadet etmek için gelmesi de bunun göstergesidir.
Peygamberimizin doğup büyüdüğü, İslam dininin dünyaya yayılmaya başladığı kutsal topraklarda olmak, ruhlara manevi bir heyecan verir. Dini duyguların güçlenmesini sağlar. Mukaddes topraklarda insan kendini Allah’a daha yakın hisseder. İnsan sevgisini ve eşitliği kendi gözleri ile görür.
Hac ve turları hakkında detaylı bilgiyi Hacılar Turizm’den alabilirsiniz.

Yorum yap