HTC ile Apple’ın keyfi yerinde htc-ve-apple Full view

HTC ile Apple’ın keyfi yerinde

HTC’nin CEO’su Peter Chou, ‘Apple ile yaptıkları anlaşmadan çok mutlu olduklarını’ söyledi.

Apple ile HTC tarihi bir patent anlaşmasına imza atarak küresel patent savaşlarında bir cephenin kapanmasını sağlamıştı. HTC’nin CEO’su Peter Chou, sartları gizli tutulan anlaşma hakkında yapılan spekülasyonların yanlış olduğunu belirtirken, ‘Apple ile yaptıkları anlaşmadan çok mutlu olduklarını’ söyledi.

HTC ve Apple anlaştı

HTC ve Apple anlaştı

Akıllı telefon piyasasının iki devi Apple ve HTC, yaklaşık iki hafta önce piyasadaki dengeleri değiştirebilecek bir işbirliği yapmış ve kullanacakları patentlere lisans alınması konusunda beraber hareket etmeye karar vermişti.

Anlaşmanın şartları kamuoyuna açıklanmamış ve her cihaz için alınacak lisans ücretleri konusunda teknoloji dünyasında spekülasyonlar dönmeye başlamıştı. İddialara cevap veren Tavyan merkezli HTC’nin CEO’su Peter Chou, Apple ile yaptıkları anlaşma hakkında çıkan haberlerin ‘asılsız ve çok yanlış olduğunu’ söyledi.

Analistlerin yürüttüğü en son tahminlere göre, HTC üreteceği her akıllı telefon için 6 ile 8 dolar arasında lisans parası ödemek zorunda kalıyor. Piyasa standartlarının oldukça üzerinde olan bu fiyat, HTC’nin son satış rakamları ele alınarak bir hesap yapıldığında, şirkete yıllık 180-280 milyon dolar arasında bir fatura getirebilir.

“ÇOK MEMNUNUZ”

Reuters’a konuşan HTC’nin patronu Chou, spesifik rakamlar vermeyi reddederken, “Apple ile yapmış oldukları anlaşmadan çok memnun olduklarını” söyledi.

Windows 8 işletim sistemini kullanan yeni modellerini piyasaya süren HTC’nin, Microsoft’a her akıllı telefonu için 5-10 dolar arası bir ücret ödediği düşünülüyor. Bazı analistler, çeşitli markalara patent lisansı için ödediği ücretin HTC’yi iflasa bile sürükleyebileceğini söylerken, Chou, dördüncü çeyrekte benimsedikleri stratejiyi değiştirmeyeceklerini ifade etti.

HTC ile yapılan anlaşma, akıllı telefon piyasasında Android tabanlı telefonlara karşı mücadele veren Apple’a piyasadaki dengeleri değiştirebileceği yeni bir dönemin kapılarını açmış olabilir. Patent sayısı piyasadaki rakiplerine kıyasla oldukça az olan ve bu yüzden geçmişte Apple’a karşı zor duruma düşen HTC, patent konusunda en hassas şirketlerden biri. Samsung ve Motorola gibi firmalar ise patent güçlerini pazarlık kozu olarak kullanabiliyor.

Apple’ın Ekim 2011’de hayatını kaybeden efsane CEO’su Steve Jobs, Android kullanan markalarla uzlaşma yapılmasına sıcak bakılmadığını belirtmişti. Ancak ölümünden sonra koltuğunu devralan Tim Cook, bu düşünceyi reddettiğini açıkça ortaya koymuştu. Bugüne kadar patent davalarından ve yasal mücadelelerden hiç çekinmediğini fazlasıyla gösteren Cook, HTC anlaşmasıyla uzlaşmacı bir tarafı olduğunu da gözler önüne serdi.

Yorum yap