ISO 27001 Sertifikası Nedir? SEALCERT-logo Full view

ISO 27001 Sertifikası Nedir?

Günümüzde, pek çok kurum veya kuruluş, bilgileri tek bir veri tabanında toplayabilme özelliğine sahip olan, kurumsal kaynak planlama sistemlerini kullanarak faaliyetini sürdürmektedir. Gelişen teknoloji ile birlikte, işletmelerin iş akışlarıyla ilgili bilgiler, sürekli güncellenmekte ve artış göstermektedir. Bu da veri tabanlarında depolanan bilgilerin güvenli bir şekilde korunması ihtiyacını doğurmuştur. ISO tarafından geliştirilen, iso 27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi, birçok işletmenin bilgi sistemlerini, iso 27001 sertifikası ile garanti altına almayı hedeflemektedir. İşletmeler, iso 27001 sertifikası alarak, bir anlamda şirketin hassas ve önemli bilgilerini, koruma altına aldıklarını taahhüt etmiş olurlar. Aynı zamanda da, iso 27001 sertifikası sahibi olan işletmeler, Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi ilkeleri çerçevesinde faaliyet gösterdiklerini garanti ederler.

SEALCERT-logo

Bünyelerinde, Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi kurmak isteyen kurum veya kuruluşların, iso 27001 sertifikası alması zorunludur. Bilgi Güvenliği Yönetim sisteminin 3 temel prensibi vardır. Bunlardan ilki, gizliliğin korunması ilkesidir. İşletme sahip olduğu, iso 27001 sertifikası ile, bilgi kaynaklarına, sadece yetkili olan kişilerin ulaşabileceğini garanti etmiş olur. Bilgi Güvenliği Yönetim Sisteminin ikinci temel ilkesi de bütünlüktür. İşletme bütünlük ilkesiyle, bilgilerin doğruluğunu ve eksiksizliğini garanti eder. Ve son olarak, erişilebilirlik ilkesiyle de, gerekli durumlarda, yetkililerin bilgi kaynağına, gerektiği zamanlarda, kolayca ulaşabilmeleri garanti edilir.

Bu bağlamda, iso 27001 sertifikası ile kurulan Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi, sadece kuruma değil, kurum çalışanlarına ve üçüncü şahıslara da güven ortamı sağlamaktadır. ISO tarafından geliştirilen bu model, sağladığı avantajlarla yaygın bir şekilde kullanılmaya başlanmıştır. Günümüzde, bazı işletmeler içinse iso 27001 sertifikası almak, zorunlu hale gelmiştir.

İşletmeler, iso 27001 sertifikası almak için başvurmadan önce, bu sertifikayı neden ve hangi amaçla almaları gerektiği gibi sorulara cevap vermelilerdir. Sonrasında atılacak ilk ve en önemli adım, güvenilir ve tecrübeli bir danışmanlık şirketine başvurmak olacaktır.

Iso 27001 sertifikası hakkında daha detaylı bilgi almak için Seal Cert’i ziyaret edebilirsiniz.

Yorum yap