Perlit ve Kullanım Alanları ham10_20110223_214348.JPG_20110223_214348_buyuk Full view

Perlit ve Kullanım Alanları

Perlit dünyanın her yerinde bulunabilen ve doğada doğal halde bulunan silisli volkanik taşlara verilen genel bir isimdir. Perlit, “perlstein” kelimesinden türemiştir. İnci taşı anlamına gelen bu kelime Türkçeye perlit olarak geçmiştir. Perlit gri tonları ile beyaz arasında renk değiştirebilen camsı bir volkanik madendir. Perlitin bu şekilde bulunan haline “ham perlit”, elenip eleklerden geçirilerek boyutlandırmasına “tasnif edilmiş perlit” denir. Tasnif edilmiş perlitin yüksek sıcaklıkta suyunu kaydederek, tane hacminin büyümesi haline de “genleştirilmiş perlit” denir. Perlitin oldukça geniş bir kullanım alanı vardır. Özellikle tekstil, inşaat ve tarım sektöründeki kullanımı ile dikkat çekmektedir.
Tekstil Sektöründe Perlit
Tekstil sektöründe perlit ağartıcı olarak kullanılır. Perlit kimyasal reaksiyonlara girmeyen ve suda çözünmeyen bir maddedir. Perlitin sağlık açısından herhangi bir zararı olmadığı için tekstil alanında kullanmakta sakınca yoktur. Perlit, üzerinde kullanılan ürüne de zarar vermez. Aynı zamanda hafif olduğu için kullanımı da oldukça kolaydır. Tekstil alanında perlit en çok kot taşlama işleminde kullanılır.
ham10_20110223_214348.JPG_20110223_214348_buyuk
İnşaat Sektöründe Perlit
Yüksek ısıya maruz kalan kazan, tavlama-dövme, ısıl işlem ve eritme ocaklarında kullanılan tuğlaların ve harçların üretiminde katkı maddesi olarak perlit kullanılmaktadır. Perlit inşaat sektöründe; çatı ve zemin izolasyonlarında, çimento veya alçı bağlayıcılarda kullanılır. Tavan arası, zemin ve duvar boşluklarında yalıtım malzemesi olarak, ısı ve ses yalıtıcı olarak da kullanılmaktadır.
Tarım Sektöründe Perlit
Perlit, toprağın havalanmasını sağlar, drenajını düzenler. Buharlaşmayı azaltır ve sulamada ekonomik avantaj sağlar. Perlit, yabancı ot tohumu ve hastalık taşımaz. Tuzluluk ve alkalilik yönünden herhangi bir sorun yaratmaz. Isı iletkenliği düşük olduğundan, bitkinin günlük sıcaklık değişimlerinden zarar görmesini en aza indirger. Erken ürün almayı sağlarken, fide köklerinde zedelenme ve kayıpları da önler.
Perlit hakkında detaylı bilgi almak için Genper’i ziyaret edebilirsiniz.

Yorum yap