Raylı sistemler mühendisliği

Raylı sistemler mühendisliği ve raylı sistemler sektörü birçok mühendislik disiplinini içinde barındırır. Bunlar, inşaat mühendisliği, bilgisayar mühendisliği, elektrik mühendisliği, makine mühendisliği, endüstri mühendisliği, sinyalizasyon mühendisliği, mekatronik mühendisliği, üretim mühendisliği ve birçok alt mühendislik disiplinleridir. Ayrıca ek olarak işletme ve iktisat disiplini de bu mühendislik alanının ve raylı sistemler sektörünün içindedir.

Raylı sistemler teknolojileri günümüz toplu taşıma sistemlerinin arasında ciddi oranda önem kazanmaya devam etmektedir. Diğer ulaşım yöntemlerine göre ucuz, güvenli ve çevre dostu olması, insanların raylı sistemler teknolojilerini tercih etmesine imkân tanımaktadır.
Raylı sistemler teknolojilerinin dünya genelinde gelişmesine paralel olarak ülkemizin de bu alanda ilerlemesi ve kalifiye insan gücünün (mühendisinin) yetiştirilmesine ihtiyacı vardır. Bu sebeple 2011 yılında Karabük Üniversitesi Mühendislik Fakültesi bünyesinde Türkiye’de ilk ve tek Raylı Sistemler Mühendisliği Bölümü’nün açılmasına karar verilmiştir.

 

Daha fazla bilgiye sahip olabilmek için http://www.raylisistemlermuhendisligi.org adresini ziyaret etmelisiniz.

Benzer Yazılar

Yorum yap