Sırt Ağrısını Önlemenin Yolları sirt_agrisi Full view

Sırt Ağrısını Önlemenin Yolları

Sırt ağrısı ne yazık ki milyonlarca insanın ortak sorunudur. Yapılan birçok bilimsel araştırma sonucunda her beş bireyden birinin sırt ağrısı problemi ile karşılaştığı görülmüştür. Sırt ağrılarının başlıca sebepleri arasında duruş bozuklukları, sırt ve karın kaslarının zayıf olması, ağır cisimleri doğru şekilde kaldırmamak, uzun süre aynı pozisyonda oturmak gelmektedir.
Bu sebeplere bağlı olarak sırt ağrılarının oluşmasının nedeni omurganın her iki yanında bulunan kasların gerilmesidir. Bu gerilme; “c” şeklinde olması gereken boyun kaslarının düzleşmesi, omuz ve sırta giden sinirlerin çıkışlarının daralması ve sinirlerin baskı altında kalması ile oluşur. Baskı altında kalan kaslar gerilir. Ve ağrı hissi bu anda başlar. Stres de bu ağrıların sebepleri arasındadır. Stresli olan insan gergin olur ve dolayısıyla boyun ve sırt kaslarının da gergin olması kaçınılmazdır. Sırt ağrılarından kurtulmak ve sırt ağrılarını önlemek için öncelikle stresten uzak durulmalıdır. Stres insan hayatının her anında zararlı ve tehlikelidir. Çok stresli bir hayatınız varsa ve bu stresten kurtulmanın yollarını bulamıyorsanız mutlaka bir psikolog yardımı almalısınız.
sirt_agrisi
Sıt ağrılarından kurtulmak için öncelikle ağrının kaynağı bulunmalıdır. Ağrının boyundan mı yoksa sırttan mı kaynaklandığı belirlenmelidir. Sonra sıra sırt kaslarının gevşetilmesine gelecektir. Merhemler ve kas gevşetici ilaçlar ile kasların gevşemesi sağlanır. Bu ilaçları kullandıktan sonra ağrı olan bölgenin üstüne ütü ile ısıtılmış havlu koymak bölgenin iyice ısınmasını ve gevşemesini sağlayacaktır. Böylelikle ağrı hissinin azalması beklenir. Doktorunuzun önereceği şekilde fizik tedavi uygulaması da ağrıların azalması konusunda size yardımcı olacaktır. Doktorun önerdiği program dâhilinde sırt ve boyun kasları güçlendirilebilir. Aynı zamanda sırtüstü yüzmek bu ağrıların giderilmesi için kullanılan en iyi egzersizdir.
Uygulanan fizik tedavi sonrasında da dikkat edilmesi gereken şeyler vardır. Bunlar özellikle; yerden bir şey alırken eğilmek yerine çömelmek, yukarı doğru uzanmak yerine bir şeyin üstüne çıkmak, sürekli aynı pozisyonda oturuyorsak her yarım saate bir kalkıp 3 dakika bile olsa dolaşmak gibi şeylere dikkat edilmelidir.
Sırt ağrısı tedavisi hakkında detaylı bilgiyi Sırt Ağrısı Tedavi’den alabilirsiniz.

Yorum yap