Umrenin Farzları seyehat_acentelerinden_ucuz_umre_uyarisi13602236870_h986848 Full view

Umrenin Farzları

Umre, Hac ibadeti gibi belli bir zamana bağlı olmaksızın kutsal toprakları ziyaret etmek anlamına gelir. Dini olarak ise Umre; “Belirli bir zamana bağlı olmadan ihrama girerek Kabe’yi tavaf etmek, Safa ve Merve arasında sa’y yapmak ve tıraş olup ihramdan çıkmak.” Olarak tanımlanır. Bunları yapan umre görevini tamamlamış olur. Umre için belirli bir zaman yoktur. Arefe ve bayram günleri dışında her zaman umre yapılabilir. Hac sırası gelmeyen ancak kutsal toprakları ziyaret etmek isteyen Müslümanlar ya da kutsal topraklara daha önce gidip hac görevini tamamlamış olmasına rağmen tekrar kutsal toprakları ziyaret etmek isteyen hacılar, umre yapabilir.
seyehat_acentelerinden_ucuz_umre_uyarisi13602236870_h986848
Umrenin faziletini Hz. Peygamber şu şekilde buyurmuştur;
“Umre, diğer bir umre ile arasındaki günahları siler.”
“Ramazanda yapılan umrenin sevabı bir haccın sevabına denktir.”
Umre’nin iki farzı vardır. Bunlar; ihram ve tavaftır. İhram için erkekler, elbiselerini çıkarır ve vücudun belinden alt kısmını örtecek olan ihram elbisesini beline bağlar. Sonra vücudun üst kısmını örtecek olan ihram elbisesini omuzlarından aşağı doğru örter. Ayaklarını ise terlik giymeleri uygundur. Saat, gözlük, yüzük, kemer, çanta gibi aksesuar türünden eşyaları kullanmakta bir mahzur yoktur. İhram elbiselerinin giyilmesinin ardından iki rekât ihram namazı kılınır. Kadınlar ise ihrama girerken elbiselerini çıkartmaz. Kadınlar için tesettüre en uygun olan, daha münasip olandır.
Umrenin diğer farzı olan tavaf, niyet etmenin ardından başlar. Tavafa başlamadan önce Hacerü’l esved’in hizasına gelinir ve istilam yapılır. Tavaf yaparken erkeklerin dikkat etmesi gereken bir ayrıntı ise ilk üç dönüşte ihramlarının sağ omuzlarını örten kısmı açmaları ve üçüncü dönüşten sonra kapatmaları gerektiğidir.
Tavaf alanında önemli olan dünyevi duygu ve düşüncelere kapılmadan İslam âlemine, ailemize, sevdiklerimize ve tüm insanlığa dua etmektir.
Umre, umre turları ve umre fiyatları hakkında tüm detaylı bilgiyi Hizmet Turizm’den alabilirsiniz.

Yorum yap