Yabancı Dil Konusunda Destek yabancı dil Full view

Yabancı Dil Konusunda Destek

Merhaba arkadaşlar, bilhassa yeni mezun arkadaşların işine yarayacak olan önemli bir konuya değinmek istedim. Öyle ki bir çok arkadaşımız iş arayışına giriştiğinde iş alımlarının dahi İngilizce dilinde yayımlandığına tanık oluyorlardır. Artık iş gereksinimlerinin altında “Yabancı dil bilinmesi gereklidir” şeklinde bir ibare görmek yerine direk iş ilanının yabancı dil ile yazıldığını göreceksiniz. Zaten bilindiği üzere uluslar arası firmalar iş ilanlarını direkt olarak İngilizce veya ihtiyaca göre farklı bir dilde yayımlamaktalar. Bu alışageldik bir durum olduğu üzere yabancı dil bilgisi olmayan arkadaşların böyle ciddi firmalarda kariyer yapma imkanları bulunmuyor.

Durum o haldeyken artık yerli firmalar da bu konuda atağa geçmiş durumdalar. Bütün firmaların özellikle internet üzeri yapılan iş aramalarında aranılan nitelikleri ingilizce veya farklı dillerde yayınlandıklarını görüyoruz. Sektör farketmeksizin artık tek dilin bir işe yaramayacağını acı bir şekilde görmekteyiz. Fakat bizim yabancı dil seviyemiz nedir? Hangi bölümü bitirmiş olursanız olun yeterli bir seviyede olmadığını biliyoruz. Bunun en önemli nedeni elbette ki eğitimini alsak da pratik yapamıyor oluşumuz. Bu işin içerisinde olmadıkça bu işi ilerletemediğimiz gerçeğine tanık ediyoruz.

Peki neler yapabiliriz?

Bunun bilincinde olan ve maddi durumları yeterli olan arkadaşlar yabancı ülkelere giderek orada bu konuda girişimde bulunuyorlar. Elbette bu konuda yardım sağlayan çok sayıda ingilizce kurs merkezleri mevcut. Sizlere oralarda uygun işler verilerek hem para kazanmanız hem dil öğrenme imkanı sunuluyor. Fakat belirttiğim üzere bunun için maddi anlamda oldukça iyi olmak gereklidir. Diğer alternatifler nelerdir diye sorulursa, bir çok şehirde bulunan tercüme büroları bu arkadaşlar için biçilmiş kaftan olmakta. Öyle ki oralarda bir maddi çıkar beklentisi olmaksızın gönüllü çalışmalar veya stajlar ayarlanabilir.

Gerekli atılımları sağlayarak şehriniz dahilinde büroları araştırmanızı bu konuda yardım almanızı tavsiye ediyorum. Zira işin içinde olmanız size oldukça güzel bir pratik kazandıracaktır.

 

Yorum yap