İbrahim Yavuz Kişisel Blog

Beklerken öğrenmek?

12.11.2013
1.608
Beklerken öğrenmek?

“Beklerken ne öğrenebilir ki insan?” İlginç bir soru.. Ne öğrendiğini görmezden gelir aslında insan. Çünkü onun için var olan tek kalıp beklemek. Bekletenin bir bildiği mi var acaba? Belki de sen bekletensindir arkadaş! İki tarafta bekleyecekse kim yürüyecek bunca yolu? Üşengeç ise eğer iki tarafta onlara en yakın olan biri yürür onlara. Mesafe kısadır ama mutluluklarıda öyle. Doğru kişi değil çünkü sana gelen. Kısa yoldan ulaşmış amaçsız, kolayı seçen biridir besbelli. Kolay’ı seçen olmayacaksın zoru seç ki bunca zahmete değsin yahu. Bi yandan beklersin, bi yandan yürürsün geç kalırsın belki ama bu yolda senin öğreneceğin çok şey vardır.

Yaşamı öğreneceksin önce, sen “ben artık yeterinde öğrendim, geç kalma lüksün yok!” diye hesap soramazsın kimseye. Belki gelecek olan öğrenememiştir bişeyleri. Tek taraflı düşünmek çok şey kaybettirir sana elbette. Yaşamı öğreneceksin ki, yaşam seni olgunlaştırsın hayata hazırlasın seni, gelse de beklediğin hayat günlük güneşlik olacak değil ya! Böyle hayaller mi kuruyorsun yoksa? Gelmiş olsa da sana gelen, veya gitmiş olsan da bekleyene tek bulacağın huzur olacak. Kalbinde ki boşluk dolacak elbette. Yoksa neden bekleyesin ki zaten. Ama başka boşluklar olacak, kafanda belki içinde bi yerlerde hissettiğin bi boşluklar olacak! Anlam veremeyeceksin ben aradığımı buldum ama neden halen böyleyim diye hesap soracaksın kendine.

O boşlukları zaman dolduracak işte. Doğru zaman yani!  Olgunlaşman dolduracak yaşamla yüzleşmen dolduracak. Önce tek başına da alt etmeyi öğreneceksin bu dünyayı! Yoksa nasıl koruyacaksın sevdiğini, beklediğini, kavuştuğunu. Onun sana ihtiyacı olacak, seninde ona. Nasıl destek olacak nasıl dolduracaksınız birbirinizin boşluklarını? Önce bunları öğretmeli hayat size. Yoksa size verdiği mutluluk sadece gösterişli bir süs olarak kalacak.. Sabredeceksin, etmeyeceksin isyan. Yaşam önce seni kıvama getirsin bir bekle! Emin ol sabret hedefin sana ulaşacak, yada sen ona. İllaha ki kesisecek bi yerde yollarınız. Ayrı yönlere gitseniz dahi kesisecek. Gerekirse ters dönecek dünya, tersine akacak zaman ama bir yolu bulunacak. Öğrenceklerini küçümseme, ihmal etme. Sen istesende istemesende yaşam sana öğretecek bazı şeyleri. Yüzleşeceksin! Geç anlıyorsan bunları geç kavuşacaksın sevdiğine, hayat her seferinde biraz daha sert vuracak sen artık anlıyorum diyene kadar. Dua et, sabret lütuf olarak kabul et yaşamın zorluklarını. Bu acılar seni hedefine yaklaştıracak olan birer  lütuftur. Şükret bunlara.

BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

İbrahim YAVUZ Kişisel Blog 2012-2018 ® https://dovizkurlaricanli.com