İbrahim Yavuz Kişisel Blog

Empatik

26.03.2015
2.271
Empatik

Selam a dostlar, başlığı görüp bu nedir çamaşır deterjanı reklamı gibi diye düşünmüş olabilirsiniz. Hoş haklısınızda lakin olaya şöyle bakalım Sempatik ile empatinin bir arada olduğu daha doğrusu olması gerektiği yada olmaya çalıştığı yada.. neyse tamam uzatmayacağım o konu şöyle söyleyeyim bugün empati konusu üzerinde durmaya çalışacağım neden derseniz insanların unuttuğu hiç gerek duymadığı konulardan biri haline geldi bu. Neden öyle söylüyorum bi düşün bakalım en son ne zaman kırdığın bir insanın yerine koydun kendini. Belki isteyerek kırmadın belki kırdığının farkında değilsin diyelim unuttun o zaman öfkelendiğin zaman karşındakinin yerine koy kendini. Mesela seni biri mi kızdırdı, dur bakıyım ben bu adama bunu söyletecek kadar ne yaptım diye bi otur düşün belki haklıdır.

Genelde böyle durumlarda empati pek işe yaramaz açıkcası, çünkü insanın düşüncelerini algılayamıyorsun. Aslında empatiyi nerde ne zaman nasıl kullanacağımızı bilmiyoruz vesselam. Doğru bir kullanım örneği verelim mi? Verelim elbette mesela insanları yargılamadan önce empati kurun. Düşünün bu insanın yerinde bende olabilirdim diyebilin yahu. O sizi bi şekilde doğru sona ulaştıracak elbette. Tamam hadi bunuda boşverelim öldürücü darbe ile asıl örneği verip empatik olmanın yolunu bi açalım öyle ki;

Kardeşim bi insana karışacak mısın, bir şey mi diyeceksin rahatsız mı oldun dur bakayım kendine bi dön. Kendine bi bak önce o adamın yaptıklarını kendin yapıyor musun bunu iyice bi anla. Anlamak istemeyenlerin size klasik bahanesini söyleyim : “Aynı şey mi be slk .s” ulan can kardeşim empati de aynı şey farklı şey mi var. Kendi yaptıklarını görmeden BAŞKASINI YARGILAYAMAZSIN. Önce bi dön kendine bak aynı hareketler sende olmayabilir tamam, ama benzeri dahi olmamalı ki sen o adama bi şeyler diyebilme hakkına sahip olasın.

Gerçekten şöyle bi durum var bakın hepimiz kendimizi kusursuz sanıyoruz. Hatasız sanıyoruz uyarılınca “sen sanki çok mu düzgünsün be” diyoruz muhtemelen. Tamam ben değilim o değil, başkası değil kim düzgün kardeşim bu dünyada. Ben sorunun ana çekirdeğine indim inmeye çalışıyorum ve buluyorum bu empati sorunumuzun ne olduğunu biliyorum yukarıda vurguladım tekrar vurguluyorum anlaşılmamış olabilir, empati yapmaktan çekinmemizin tek ve gerçek nedeni “aynı şey değil” düşüncesidir. Kardeşim aynı şey. Sen düşünüyorsun ki “ben yapıyorsam haklı sebeplerim var ama o yapamaz!” Belki adamında kendince haklı sebepleri var. Belki demeye ne hacet illa ki vardır olacaktır.

Bakın hayal dünyamız çok geniş bi yerlerde gizli saklı bi karanlık mevcut zihnimizde. Bu olumsuz kötü kaybolacağımız bi karanlık değil. O karanlık bir stüdyo. Orada istediğiniz sinemayı çekiyorsunuz. İstediğinizi hayal ediyorsunuz. Beyaz perdenin, karanlık zihin versiyonu. Tek farkı orda seyirci koltuğunda da, yönetmen koltuğunda da oturan sizsiniz. Açın o karanlık yeri bir düşünün bakalım birşey demeden yapmadan önce. “Ben bu adama böyle söylersem, böyle davranırsam nasıl tepki verir” değil! “Birisi bana böyle söylese, böyle davransa ne tepki veririm” diyeceksin. Orada ki rolde 2 tane insan var önce bi kendin ol, sonra birde o adam ol, bakalım nasıl şekillenecek karanlık zihin. Neler göreceksin orda kendini ne yaparken ne söylerken buluyorsun.

Ee baktın hoş bişey senin hoşuna gidiyor birisi sana böyle derse, böyle davranırsa, tamam çekinme yap gitsin karşındakine aynısını. Ama baktın ki durum farklı hiddetleniyorsun, kızıyorsun, öfkeden deliriyosun. O zaman sus bi otur yerine kardeşim.

Tekrar son kez vurguluyorum şu “aynı şey değil” tabularınızı bir yıkın kendinize gelin. Bu dünyada sadece siz yaşamıyorsunuz, aynı olan tek şey insanlar. Herkes aynı kardeşim. Sadece herkes farklı kaderler farklı coğrafyalarda farklı acılarda farklı insanlarla büyüyor ama hepsinin varlığı aynı, herkes Allah’ın kendi ruhundan üfürdüğü ruhu taşıyor, her insan özel. Ama senin mazeretin hep aynı.

Kırmayın insanları.

Kendinizi bulunmaz hint kumaşı da sanmayın.

Başkalarının dolduruşuna da gelmeyin mesela.

Önce empatik olmayı başarın sonrası zaten gelecektir.

“Ben istediğimi yaparım ama başkası yapamaz çünkü aynı şey değil” demeyi bırakın.

Bırakın ki bu egoistliğiniz tüm bedeninizi esir almasın.

Yapın ki egoya tapmayın.

Mütavazi olmayı öğrenin.

BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

İbrahim YAVUZ Kişisel Blog 2012-2018 ® https://dovizkurlaricanli.com