İbrahim Yavuz Kişisel Blog

FMF Hastası Olabilisiniz !

27.04.2013
1.254

Merhabalar arkadaşlar, benimde taşıdığım bir hastalık olan FMF yani Akdeniz ateşlisi ne yazık ki Türkiye de son hızla yayılmakta. Genetik bir hastalık olduğu için ailesinde akrabalarında bu hastalığı taşıyan insanların olması sizlerinde risk grubuna girdiğinizin kanıtı. Çeşit çeşit mutasyonu bulunan bu hastalık kimilerinde çok ağır kimilerinde hafif dozda etkiler gösterebiliyor. Fakat her doz için gerçekten zor bir hastalıktır.

Karnınızın ağrıdığı bir günü hatırlayın, ne kadar zor bir şey olduğunu az çok kafanızda canlandırabileceksiniz. İşte şimdi de bu karın ağrısının normalinden 3 kat daha fazla olduğunu ve en az 1 gün boyunca aralıksız devam ettiğini hayal edin. İşte hayal etmekte bile zorlandığınız bu durum FMF hastalarının sadece ufak bir problemi. Daha neler var der isek, kusmalar, bulantılar, eklem ağrıları, karın şişkinliği vs vs çoğaltılarak söylenebilir.

fmf hastalığı

FMF Hastaları düzenli yada düzensiz belirli aralıklar ile atak geçirmektedir. Bu atak dönemleri 1 – 7 gün arası aralıksız devam
Neden “FMF Hastası Olabilisiniz !” gibi bir başlık kullandığımı açıklayayım şimdi de sizlere. Ne yazık ki FMF Türkiye de yaygın olmasına rağmen çok bilinen bir hastalık değil. Sizlerin de yukarda bahsettiğim gibi belirli aralıklar ile karın ağrısı veya diğer bahsettiğimiz şikayetleriniz varsa en yakın sürede genetik teste tabi tutulmalısınız. Genetik hastalık testinizi kan alarak belirleyebiliyorlar. Öyle ki benden 2 farklı tüp kan alınmış 1.sinde olduğu ihtimali kuvvetlenmiş ve ilaç tedavisine başlanmış, diğer tüpte ise 1 aylık bir zaman diliminde sonuçlandırılabilmiş geniş bir sonuç içeren rapor ile hastalık olduğu kanıtlanmıştı.edebiliyor.Bu yukarıda saydığımız problemleri aralıksız yaşıyorlar. Daha doğrusu yaşıyoruz diyebiliriz. Bende FMF hastası olduğum için bu problemler ile baş etmenin ne denli büyük bir sorun olduğunu biliyorum. Benim hastalığım hafif statüde kaldığı için 2 3 ay arası bazen nadirde olsa 1 ayda atak geçirebiliyorum. Atak süresi bende en fazla 2 gün sürüyor. Ağır mutasyonlarda bu süre 7 güne kadar uzayabiliyor ki onlara allah yardım etsin acil şifalar versin.

Bu hastalığın en zararlı yönü tedaviye geç başlanıldığı zaman vucütta biriken zararlı bir sıvı böbreklere çok ciddi anlamda zarar vererek diyaliz’e kadar götüren sonuçlar doğurabiliyor. İşte bu yüzden erken tanı konunmalı ve önemsiz diye geçiştirdiğiniz karın ağrılarınız konusunda doktora gitmelisiniz.

Lütfen sizler de yukardaki şikayetleriniz olursa ve özellikle belirli aralıklar ile gerçekleşiyorsa doktora gidiniz.

BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

İbrahim YAVUZ Kişisel Blog 2012-2018 ® https://dovizkurlaricanli.com