İbrahim Yavuz Kişisel Blog

Kurumsal düzenin robotlaşmış ahengi.

24.12.2015
1.253
Kurumsal düzenin robotlaşmış ahengi.

Profesyonellik, kurumsallık bir şirket olmanın verdiği ağırlığı iş hayatının yönlendirdiği doğrultuda analiz edebilenlere ne mutlu! Yoksa sizde iş ve özel hayat ikilemlerini birbirine karıştırıp da insanların özel hayatlarının iş hayatlarına perde tutmasına olanak sağlayanlardan mısınız? Zira onlardan birisi iseniz -olmayan tecrübelerimin sizin engin tecrübelerinizle- veya -almış olduğum eğitimin, sizin eksikliğini hissettiğiniz eğitiminiz ile- kapıştırmaya hazırım demektir.

Mevki farkının sizlerde yaşattığı “disiplin” probleminin, değerli nitelik taşıyacak olan parlak personellere olan izdüşümü o insanlara doğrultulan bir köreltmeden öte gitmiyor. İnsanın özel ve iş yaşamlarını kurcalamanın sizlerde süre gelen “sıkılma, iş bulamama, uğraşacak adam arama” terimleri ile ifade olmasını her insanı bilemem lakin ben rahatlıkla görebiliyorum.

Samimiyet, tebessüm, sıcaklık gibi güzel insanların taşıdığı bir takım özelliklerden arındırılmış bir takım yöneticiler, sizleri kıskacına alarak kendileri gibi robotlaştırma çabalarına elbette ki girecek. Bu onların kendilerini ifade edebilmelerinin bir yolu gibi görünse de aslında taşıdıkları acizliğin bir itirafı niteliği taşımamakta mıdır? Robotlaşmış bir ortamda insan görünce duyulan korku kendilerini yok edilebilecekleri düşüncesinin gıdıklanmasıyla ortaya çıkmaktadır. Çünkü her zaman bir insan düşünebilme yeteğine sahipken bir robot insanın ona aktardığı kadar düşünmenin yukarısına çıkamamaktadır.

İyi bir iş adamı, saygı duyulan bir yönetici veya herkesin menfaati uğruna 7/24 etrafınızda pervane olduğu bir insan olabilirsiniz. İnsan tanımının taşıdığı ortak değerlerden sadece 1 tanesine dahi sahip olmuyor oluşunuz diğerlerinin aksine bende ki değerinizi gazete kağıdıyla eşit bir mesafeye getirtebilir. Çünkü evvela samimiyet, edeb, ahlak kavramlarını taşımalı sonra diğer insanlara bunların eksikliğinden dolayı hesap sormalısınız.

 

BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

İbrahim YAVUZ Kişisel Blog 2012-2018 ® https://dovizkurlaricanli.com