İbrahim Yavuz Kişisel Blog

Sporda Yaşın Önemi

12.09.2012
1.704

Spor yapabilmek ve sporun fayadalarından yararlanabilmek için yaşımız önemli bir etkendir.her yaşa uygun spor dalları vardır.Ve herkes kendi yaşına uygun sporları yapmalıdır.Kendi yaşına uygun olmayan spor dallarını deneyen insanlarda sakatlanma ve rahatsız olma olasılığı çok yüksektir.Her geçen gün spor yapmanın faydaları hakkında bilinçlenmeye devam eden ülkemizde yüzme, tenis ve doğa sporları ile uğraşan insanların sayısı son hızla artmaktadır. Sporun en önemli kuralı spor yapmak değil sporu doğru yapmaktır.Yaptığımız sporda üstüne titrememiz gerekn bir konu yaptığımız sporun bizi rahatlatmasını bedenen ve ruhen hissetmemizdir.

Spor her yaş için uygun olsada yukarıda belirttiğimiz gibi kişini yaşına uygun olmalıdır.Çünkü yaşımıza göre kemik yapılarımız yaptığımız spora karşı güçlü olmayabilir.Ve bu yüzden sakatlanma durumumuz da oldukça artar.Lakin doğru spor dalına uyulduğunda spor insan için gerçekten çok yararlı bir hale geliyor.

Spor yapmak için en uygun durum elbetteki genç olmak.Gençlerin vucut yapısı bünyesi sistemleri tamamen her tür spor dalına uymaktadır.Tabi ki bunların hepsine uygunum diyede dikkatsiz spor yapmak yanlıştır dikkat gerektirir.Kişi yönleneceği sporu seçerken eğer etrafına göre sosyal biriyse takım halinde yapılabilecek sporları, yanlızlığı seven asosyal nitelikte bir kişi ise, kendi halinde biriyse bireysel sporları seçmelidir. Spor yapmakta ki en önemli etkenlerden biriside etkisiz gibi görünse de ailesinin maddi durumudur.Elbette bilindiği gibi spor salonlarında özel eğitimli hocalarla birlikte spor yapmak en güzelidir.Ama herkesin bütçesi buna uygun olmayabilir. Eğer herhangi bir maddi sorun yoksa kayak, tenis, golf gibi sporlar son derece yararlı lakin masraflı sporlardır. Bu sporların bir faydası da iş ve sosyal hayatta diyalog sağlamaları ve sosyal etkinlik alanları oluşturmalarıdır.

Yaşınız biraz ileri yani 35 – 40 civarı ise daha çok sosyal ortamlarda sosyal çevrenin sosyal sporlarını seçmelisiniz.Bunlar yüzme, bisiklet, yürüyüş vb. tarzda sporlardır.Lakin bu yaşlarda vücudunuzun spora elverişli olması göz ardı edilmeyecek bir durumdur. Bu yüzden imkan varsa fitness salonlarına gitmek en doğrusudur.Elbette ki fazla kilolar atılıp, kaslar ve eklemler güçlendiğinde aktif olarak sporla ilgilenmek en doğrusu olacaktır .Bir diğer ayrıntıda vucüdü ısındırmadan spor yapmamaktır.Önce yavaş bir şekilde vucüd ısıtılmalı ve spora başlanmalıdır.Haftada en az 3 kez bu durum tekrar edilmelidir.Aksi takdirde kaslar hazır olmadığı için sakatlanmalar, hatta kalp sorunları yaşanabilir

Anlaşıldığı üzere herkes her yaş sınırı spor ile ilgilenebilir bunun için gerekli sadece bi kaç etkene dikkat etmek gerekiyor yaş, beden yapısı, yapılacak sporun maliyeti ve emniyet gibi unsurlardır.

BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
  1. newromance dedi ki:

    Yaş geçtikçe düzenli sporun önemi artıyor. Yurt dışında birçok kişi düzenli spor yaparken ülkemizde malesef spor kültürü henüz yok.

  2. ömer bozalan dedi ki:

    bence spor yaşlanınca yapılmamalı spor her an yapılmalı .Atalarımız “işleyen demir pas tutmaz” sözüyle tam bu konuyu anlatmışlardır. spor bir felsefe ve yaşamdır aslında.

  3. Bayraktar dedi ki:

    Aslında bir de beden yaşı var. Eğer gençken spora başlarsanız vucudunuz daha genç yaşlanır. Tanıdığım elli bir yaşındaki vucut geliştirmeci abim Herkül gibi daha geçen sene vucut geliştirme şampiyonu oldu. 😀

İbrahim YAVUZ Kişisel Blog 2012-2018 ® https://dovizkurlaricanli.com