İbrahim Yavuz Kişisel Blog

Wireless İstasyonu kuruyorum.

08.01.2013
1.420
Wireless İstasyonu kuruyorum.

wifi anten

Evet artık internetimin olmayışından olan isyanım hat safhaya ulaştı. Sürekli komşudan çektiğim internetin cimri komşumuzun sadece internete gireceği zaman modemi açmasıyla sonuçlanan bir hikayem var . Bu hikaye beni o kadar sinirlendirmiş olacak ki büyük bir bütçe ayırıp balkona alacağım çanak(lar) yardımıyla uzak mesafe wireless bağlantısı kurmayı amaçladım.

Aslında bilindiği üzere çanak demiyoruz. Wireless anteni yani Panel anten olarakta söyleyebiliriz bunu. Çalışma mantığım hakkında size ufak bilgiler vereyim.Düşünceme göre şimdilik sadece bir anten ve güçlü bir usb adabtör yardımıyla 5 – 6 km mesafeli bir çekim alanı oluşturacağım. Yani  Alfa Awus036NHR usb adabtör almayı düşünüyorum. Alfa Awus036NHR adabtörü 2wt güce sahip. 2 wt gücünün olması beni cezbediyor açıkcası. Çünkü Alfa markası hem fiyat hem kalite bakımından en uygun olan wireless markasıdır.

Alfa Awus036NHR aldığım zaman zaten 5 dbi gücünde bir anten hediye edilecek. 5 dbi anten 2wt güc ile buluştuğun da hiç küçümsenemeyecek kadar iyi bir çekim gücü sağlayabilmekte. Fakat ben 5dbi anten yerine balkona kurulumunu yapabileceğim bir panel anten almayı düşündüm. İlk zamanlarda alacağım antenin çekim gücünü 18 dbi düşünmekteydim. I yüzden kare şeklinde bir panel anten satın almayı düşünmüştüm. Kare şeklinde ki anten yardımıyla 5 – 6 km çekim mesafesine ulaşmam mümkün. Fakat araştırmalarım sonucu fikrimde değişmeler olmakta.

Öyle ki bütçeyi biraz daha artırabilme imkanı bulabilirsem 24 dbi panel antenlerden almayı düşünüyorum. Bu panel antenler şekil olarak telli bir çanak anteni andırır.Resimde de görebileceğiniz üzere açı bakımından da oldukça iyi.Fakat 24dbi anten almayı düşündüğümde marka olarak Alfa alamayacağımın bilincindeyim. Çünkü oldukça pahalı olabiliyorlar bende o yüzden TP-LİNK antenlerini araştırma kararı aldım.

Şimdilik tam bir oluşmuş fikrim yok. Fakat araştırmalarımı bu hafta sonlandırmayı ve sipariş vermeyi düşündüğüm için bi an evvel sonuca ulaştırıp sizler ile paylaşacağım.Kurulumlar bitince de resimler ile birlikte oluruz . İzlemede kalın..

BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
İbrahim YAVUZ Kişisel Blog 2012-2018 ® https://dovizkurlaricanli.com