İbrahim Yavuz Kişisel Blog

WordPress Shortcode

21.09.2013
2.979
WordPress Shortcode

shortcodes

Arkadaşlar merhabalar, wordpress kategorisinin ilk makalesi olarak sizlere shortcode sistmeinden bahsedeceğim. Shortcode nedir? sorusunu cevaplayacak olursak shortcodeler temanızı daha zengin ve kullanışlı bir hale getirmeniz için tercih edecek olduğunuz kodların sayfa veya yazı içinde kullanımlarını temsil eder. Örneklemeler yaptıkça daha iyi anlayacaksınız. WordPress tema geliştiriciler functions.php dosyasına php komutladıyla ekledikleri kodları kısa bir kod haline getirterek sayfa veya yazılarınızın içinde kod olarak kullanmanıza olanak sağlıyorlar.

Arkadaşlar yapmak istediğiniz shortcodenin detaylarına göre bir seçim yapmamız söz konusu olmalı. Yani siz sadece 1 renk basit bir buton eklemek veya aynı şekilde basit bir başka shortcode yapma amacındaysanız başka bir php dosyasının yönlendirmesine gerek kalmadan direk olarak functions.php dosyasında ekleme yaparak amacına ulaşabilirsiniz. Ama detaylı shortcode ekleyecek sadece buton değil bir çok farklı alanda shortkodunu temanıza eklemek isteyecekseniz shortcode.php tarzı bir php dosyası oluşturup yine functions dosyasına ekleyeceğiniz

require_once('shortcodes.php');

komutuyla php dosyasına yönlendirme yapabileceksiniz.

En basit örneği size buton örneğini vereyim. Basit bir buton örneği vereyim css kısmına vs girerek kafanızı karıştırmayım onları zamanla detayle işleyeceğiz. Şimdilik sadece sistemi anlamak amaçlı twitter takip butonu yapalım bir tane. Arkadaşlar aşağıda ki kodu functions.php dosyanızda en alta ekleyin.

function button_shortcode() {

    return '<a href="http://twitter.com/filipstefansson">Follow me on Twitter!</a>"';
}
add_shortcode('button', 'button_shortcode');
Arkadaşlar yukarıda ki komutla basit bir short code oluşturduk. ” add_shortcode(‘button’ ” kısmında gördüğünz gibi shortcode’mizin adı button oldu. Yani komutu sayfada aşağıda ki komutla vereceğiz :
[button]

Yukarıda gördüğünüz gibi komut ile sadece  [button]  yazarak functionsda tanımladığımız fonksiyonu kullanabileceğiz. Sayfanız veya yazınızda istediğiniz yere [button]  yazdığınızda sayfayı görüntülediğiniz zaman “Beni Twitterde Takip Edin.” isimli bir link gelecek ve tıkladığınızda yukarıda tanımladığımız http://twitter.com/ibrahimyavuznet adresine yönlenecek.

Umuyorum ki örnek ile birlikte shortcodeyi biraz daha anlatabildim. Bu giriş kısmı olduğu için fazla ayrıntı içermiyor zamanla daha geniş bakacağız. Şimdilik hoşçakalın.

BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

İbrahim YAVUZ Kişisel Blog 2012-2018 ® https://dovizkurlaricanli.com